folklórní soubor Lipka Pardubice - folklor Východních Cech
o souboru
pár slov o nás
členové
repertoár
napsali o nás
texty písní
nabízíme
partneři
akce
nadcházející akce
nedávné akce
archiv
sezona 13/14
sezona 12/13
sezona 11/12
sezona 10/11
sezona 09/10
sezona 08/09
sezona 07/08
kronika 1982
kronika 1981
kronika 79/80
projekty
CD Pod naší lipkou
podzimní folklórní slavnosti
taneční domy
staročeský bál
výroční koncerty
vánoční pořady
památná lípa
lidové zvyky
tábor DFS Perníček

VÝROČNÍ KONCERTY

4. Výroční koncert - Koňská opereta

Fotogalerie:

Propagace:

pozvánka

Video:

youtube

Sedmá večerní se pomalinku blížila a v sále vesele rejdila dvacítka souboráků. Na stolech přibývalo cukroví, na jehož výrobě se podíleli i samotní návštěvníci. Bubákovic pevné ruce pro nás nádherně ozdobili perníčky a jakýsi vtipálek přinesl na stoly dozlatova usmažené koňské koblihy. Brzy do sálu začala vstupovat vybraná smetánka. Dámy v nádherných kloboucích byly doprovázeny urozenými gentlemany, a mezi nimi se honily malé děti. Za chvíli bylo na chodbě velmi těsno. Jelikož se kdesi vzádu, ze stájí kulturního domu, stále ozývalo koňské ržání, netrpělivost stoupala. Stihnou si všichni včas vsadit na hlavní dostih? Většina přišla již s přesnou představou a vykřikovala jméno svého favorita. Profesionální hráči pronikali tajně do zákulisí, aby si sami prohlédli připravené koně a našli chybu v bookemakery vypsaných kurzech. Najednou na závodišti zaznělo třetí zvonění. Tribuny se prohýbaly pod fanoušky tohoto krásného sportu, čestní členové zabrali svá lóže a rozdělali láhve šampaňského. Setmělo se.

Na pódium přišel sám velký William S. Chase (David Slouka). Jak slyšel o Velké Parodické, nemohl nepřijmout čestné pozvání. Hosté totiž pochází z velmi urozených rodin a i tak se člověk musí velmi snažit, aby se na běh podíval alespoň jedenkrát za celý život. Asi proto také nedokázal skrýt své emoce, měl toho tolik co říci. Co ho nadchlo byla speciální pravidla, která dostih odlišil od jakýchkoliv jiných. V Anglii je prakticky vyloučeno, aby jezdci používali jiné pomůcky než bičík - a tady? Téměř skandální. Jednomu ze závodníků před startem vypadla z dresu placatice, jiný závodník marně za hřbetem koně nenápadně schovával dokonce celý žebřík! Po tom, co nám byli všichni závodníci v paddocku řádně představeni, začali zavádět kolečko na startovní čáře.

Tento zajímavý závod, který se snad jako jediný na světě jezdí celý pod umělým osvětlením, měří 33 mil. Proto měli pořadatelé mezi dlouhými, vytrvalost testujícími úseky připraven kulturní program. Ještě než byl běh odstartován, na pódiu se ukázal Folklórní soubor Lipka v neuvěřitelném počtu. Po dlouhé době opět v 5ti párech. Kromě všech stálých členů se přidal bývalý člen Radosti Tomáš Prax. S praxí, kterou doposavad nasbíral, to pro něj bylo snadné. Překvapením večera byla jeho přítelkyně Martina Veletová, která nikdy nic podobného neabsolvovala. Za necelé dva měsíce se naučila tancovat tak, že by ji trénované oko kritikovo nedokázalo odlišit od ostatních. Možná to bylo atmosférou, kterou vytvořili opravdu báječní hosté, ale nezaznamenal jsem náznak stresu. Bylo vidět, že jsme si večer přišli užít a to jak do hlediště, tak i na pódium.

Poslední tón houslí náhle přerušil startér a potlesk přehlušil dusot kopyt. Tento závod o deseti překážkách rozmístěných na 33 mílích a přerušovaný kulturním programem byl vlastně překvapením, které jsme si pro hosty připravili. Každý z nich si mohl před skokem přes jednu, druhou, až desátou překážku vsadit na koně, o kterém si myslel, že ji zdolá jako první. Faktor náhody zde sice sehrál svoji roli, výsledek ale bylo možno i logicky odvodit. Některé překážky měli své jasné favority. Např. vodní příkop žabího muže, nebo Alavisova loď Železníka s kouzelným pádlem. Kterou překážku překoná jako první třeba Maskul s kufrem bylo pochopitelně pro mnohé záhadou. Po pár překážkách si jistě ti naprosto nejbystřejší všimli, že žádný kůň nevyhrál žádnou z nich dvakrát. Odškrtáním předchozích výherců se tak dalo snadno odvodit, kdo má ještě reálnou šanci skórovat.

V průběhu závodu, kdy koně letěli po dlouhé trávě, či se lepili do vlhké oranice, byla k vidění řada zajímavých vystoupení. Až z Brna nám přijely zapět Kmotričky se svojí muzikou. Připravily si pro nás "Sedlácké z Horácka", "Melodie rumunských cikánů" a mnoho dalšího, takže si přišli na své i milovníci Moravy. Lipka dále předvedla krátké pásmo "Moje milá holubička", následovalo "Muzikantské zařehtání", při kterém leckomu naskakovala husí kůže, premiéra scéniského pásma "Přijdou koně do nebe?" a "Včelín", tanec na hudbu Čechomoru. Po skončení tohoto velmi pestrého pořadu a po vyhlášení výsledků tipovačky se rodiny s dětmi pomalu vypravily na cestu domů. Pro ostatní hrála muzika k tanci až do jedenácté hodiny.

Pro nás všechny to byl opravdu úžasný večer, který nám připravili hlavně diváci. Nejen, že zaplnili celý sál, ale vytvořili nádhernou atmosféru. Jejich reakce na připravené vystoupení a projekce nás nabily energií a zbavily trémy a my se tak mohli na podiu uvolnit a pořádně si zařádit. Díky patří skutečně všem členům souboru, skalním příznivcům a angažovaným rodinám, protože každý věnoval přípravě spoustu času. Celým večerem nás bravůrně provedl moderátor David Slouka. Bez jediného zaváhání, jedním dechem, jemným britským humorem vytvořil z jednotlivých částí programu jednotný celek. Velké díky pardubickému závodišti, které nám umožnilo natáčet přímo na slavném okruhu.

Ohlasy z diskuse a emailů

Za nás, přátele fs lipka, kteří jsme se zúčastnili v počtu 24 na výročním koncertě, děkujeme za vynikající výkony a originální nápady ze závodiště, kterými jste obohatili program. Jste vynikající, úžasně pracovití a nápadití! Přejeme vám, abyste již měli vždy plná hlediště!

Úžasný, nádherný, vtipný, veselý "dostihový" večer!!! Báječný nápad - folklor spojit s pardubickým závodištěm. Moc díky, báječně jsme se bavily!!! Jen tak dál. Hodně dobrých nápadů a ještě více diváků. Moderátor z Anglie neměl chybu. Těším se na časopis Kůň a pes :-))

Byl to famousni zajzitek byt na takova kullturni action a doustih sazka. Ja a moje family byt big fanousek tech dancers from Lipka a moc jim drzet palce.

Dear friends, mnohokrát vám děkuji za časopis "Kůň a pes", který mě moc potěšil a pobavil. Jen tak dál. Budu se těšit na další číslo časopisu i na vaše vystoupení v sobotu na zámku. Určitě se přijdu podívat.

5. června 2020 - Pardubice, Pernštýnské nám.
PERNŠTÝNSKÁ NOC
7. června 2020 - Pardubice
MFF PARDUBICE-HRADEC KRÁLOVÉ
26.-28. 6. 2020 - Vsetín
MFF VSETÍNSKÝ KRPEC
Kulturní centrum Pardubice
CD Pod naší Lipkou Nechcete čekat na naše vystoupení? Objednejte si naše zbrusu nové CD představující průřez repertoárem prvních pěti let činnosti obnovené Lipky a budeme s Vámi kdekoli a kdykoli budete chtít!
pro členy
login:
heslo:
www.PardubickeObchody.czUbytování Krkonoše, Jizerské hory a Český rájUbytování na SlovenskuPardubický kaleidoskop
Kam na výlet s detmi?Hanáci PrahaRáj notKroje.cz - materiály a doplňky pro krojeEshop tradice
Copyright © Folklórní soubor Lipka Pardubice, o.s.
Licence agreement