folklórní soubor Lipka Pardubice - folklor Východních Cech
o souboru
pár slov o nás
členové
repertoár
napsali o nás
texty písní
nabízíme
partneři
akce
nadcházející akce
nedávné akce
archiv
sezona 13/14
sezona 12/13
sezona 11/12
sezona 10/11
sezona 09/10
sezona 08/09
sezona 07/08
kronika 1982
kronika 1981
kronika 79/80
projekty
CD Pod naší lipkou
podzimní folklórní slavnosti
taneční domy
staročeský bál
výroční koncerty
vánoční pořady
památná lípa
lidové zvyky
tábor DFS Perníček

Staročeský bál v Pardubicích 2011

Z deníčku Zdeňky Krebsové:

V sobotu 5.11. 2011 se uskutečnil v KD Dukla Pardubice další ročník pravého "Staročeského bálu", který se tradičně s výjimkou pár let uskutečňuje již od roku 1981. Tentokráte převzal záštitu starosta Městského obvodu Pardubice V Ing. Jiří Hájek, za což mu na tomto místě děkujeme.

Průvodci večera - vedoucí FS Baldrián Aleš Mokren a scenáristka a tanečnice našeho souboru Lipka Kačka Praxová na úvod vtipně zavzpomínali, co se dělo právě před třiceti lety (u Aleše prý před třiceti kily;-). Ale to bych předbíhala… Poté, co jsme všichni dorazili na místo(někteří se dobelhali - Janička Jandová si bohužel vymkla kotník, takže se ocitla "na střídačce" a jako netančící člen pomáhala organizovat tombolu), začali jsme vykládat na stoly rozmanité pokrmy a gastronomické artefakty z babiččiných zahrádek. Daníkova "mokrá" okurková příhoda nikterak neohrozila počet darů do tomboly a my jsme směle mohli pokračovat v plánování chodu večera. Na dlaždicích vestibulu jsme se doslova "prosmekali" generální zkouškou.

Vstupní polonéza, které se zúčastnily všechny soubory, se i přes velký počet osob na jevišti vydařila k radosti početného diváctva za doprovodu lipkácké muziky bezvadně vedené primášem Mikem Doubkem. Následovaly ukázky našich tanců - zkrácená verze nesmrtelného šlágru "Pod naší lipkou" a "Čí je děvče", ve které poprvé veřejně vystoupili a zazářili naši dva noví tanečníci Adam Franc a Milan Motoška. Chyběl nám však dlouholetý člen Tom Voltr, který se doma kurýroval ze zápalu plic a tudíž museli pánové tančit za dva;-) Za veškerou snahu a náročnou několikaměsíční přípravu a organizaci celého večera byl po zásluze odměněn náš tanečník Míra Beran, který si užil taneční sólíčko se svojí Kačkou.

V průběhu první poloviny bálu se střídaly muziky Lipky a Baldriánu. Ani Baldrián nás neochudil o taneční kreace. My jsme ještě využili možnosti naučit publikum tanec "Oyra", který nás naučili balkánští kolegové v Turecku. Inspirováni cimrmanovským rčením : "…nedělat pauzu, nebo utečou!" se na pódiu plynule přesouvaly i kapely druhé poloviny večera, a to Formani s dynamickou primáškou a cimbálovka Dolina ze Starého Města u Uherského Hradiště. Tanečníci a tanečnice z Formanů možná překvapili diváky a posluchače vyšším věkovým průměrem, ale zároveň i smyslem pro rytmus a humor v podobě tanců "žižkovských Pepíků"a dobových oděvů. Dolina u mě jednoznačně bodovala náročnější choreografií a vitalitou jednotlivých tanečníků, ale také bravurní cimbalistkou a oběma pány houslisty. Musím podotknout, že se jim i vcelku zdařilo naučit nás "moravský" čardáš. (A to dokonce i sedící hosty, kteří si pod stolkem nedočkavě podupávali, až k nelibosti číšníka rozbíjeli sklenice…)

No a konečně došlo i na vyhlašování hlavních cen tomboly, mezi které byla mimo jiné zařazena i měděná rytina, keramická holba, či údajný zlatý pohár se jménem tenistky Kvitové, který bych nechala bez komentáře. Na bál dorazil i bývalý člen Lipky, který přišel s omluvou, že před dvaceti lety přišel pozdě na vystoupení, načež byl podmínečně ze souboru vyloučen. Po odzpívání folklórní písně mu bylo veřejně odpuštěno a mohlo se pokračovat v děkování panu Jiřímu Boltíkovi, který by byl býval ochoten zafinancovat případný kasovní neúspěch tohoto bálu, kdyby k němu došlo. K dokreslení krásné atmosféry v sále přispěly i písničky na přání, při kterých se všichni naši rodičové pohroužili zpět do svých vzpomínek z mládí. Šibalské výrazy přítomných pánů jsem raději podrobně nezkoumala. Myslím, že se všichni opravdu dobře bavili a já jen doufám, že i přes ekonomickou nepřízeň ve státě si nenecháme tuto krásnou tradici nikým vzít. Nashledanou při dalším ročníku!!!

Zdeňka Krebsová, 6. 11. 2011

Plakát Staročeského bálu 2011:

Staročeský bál Pardubice 2011 - Lipka


Článek o Staročeském bále v Infolistu KONEP:

Staročeský bál Pardubice 2011 - Lipka


23. listopadu 2019 - Praha, Divadlo U hasičů
FOLKLOR 4x JINAK S DAVIDEM MIKULOU
8. prosince 2019 - Pardubice, KD Hronovická
VÁNOČNÍ KONCERT S DFS PERNÍČEK
25. dubna 2020 - Pardubice, KD Hronovická
13. VÝROČNÍ KONCERT FS LIPKA PARDUBICE
Kulturní centrum Pardubice
CD Pod naší Lipkou Nechcete čekat na naše vystoupení? Objednejte si naše zbrusu nové CD představující průřez repertoárem prvních pěti let činnosti obnovené Lipky a budeme s Vámi kdekoli a kdykoli budete chtít!
Jen chci poslat pozdrav Lence Šťastné. Ať se Lipce daří. Martina Zbránková
Prosím paní Brandovou, která nám zaslala dotaz prostřednictvím formuláře na těchto stránkách, aby napsala ještě jednou přímo na email fslipka@centrum.cz - v došlém vzkazu totiž nebyla celá adresa, na kterou bych mohl odpovědět. Děkuji!
Ahoj k Vám do Lipky! Nedá mi to, abych alespoň takto, psanou formou, nesmekla klobouk zejména před všemi muzikanty, kteří účinkovali jako tanečníci jak na Vašem bále, tak i teď v sobotu v Pileticích! Na bále se mi při "čechomoráckém čísle" doslova tajil dech a v němém úžase jsem zírala s (lidově řečeno) hubou dokořán, takže na Májce jsem si to divácky znovu mile ráda užila! Myslím, že je to obdivuhodný výkon. Díky za něj a těším se na další! Zdraví Káťa-Láďa
pro členy
login:
heslo:
www.PardubickeObchody.czUbytování Krkonoše, Jizerské hory a Český rájUbytování na SlovenskuPardubický kaleidoskop
Kam na výlet s detmi?Hanáci PrahaRáj notKroje.cz - materiály a doplňky pro krojeEshop tradice
Copyright © Folklórní soubor Lipka Pardubice, o.s.
Licence agreement